ana sayfa duygulu sözlerKabir Ziyareti

Kabir Ziyareti

Esselamü aleyküm ehled diyari minel-müminin. Ve Inna inşaallahu biküm lahikün. Es’elüllahe lena ve lekümü’l afiyeh.”

“Selam size, ey bu diyarın mü’min ve müslim halkı! İnşallah yakında biz de aranıza katılacağız. Allah’ın bizi de sizi de bağışlamasını dilerim.” (1)

sponsorlu baglantilar


yatay iz

İbni Abbas radıyallahu anhüma şöyle dedi: Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem Medine’de bazı kabirlere uğradı. Yüzünü onlara dönerek şöyle buyurdu:

“Selam size, ey bu kabirlerde yatanlar! Allah bizi de sizi de bağışlasın. Siz bizden önce gittiniz. Biz peşinizden geleceğiz.”

Bundan sonra Kur’an-ı Kerim’den bildiği süre ve ayetlerden okur ve sevabını ölülerin ruhuna bağışlar.

İslam’ın ilk yıllarında kabir ziyareti cahiliye dönemi adetlerinden dolayı yasaklanmıştı. Sonradan bu durum ortadan kalkınca serbest bırakıldı. Kabir ziyaretinden maksat ölümü hatırlamaktır. Dünyaya bağlanıp kalan ve katılaşan kalplerimiz belki yumuşar diye kabirler ziyaret edilir ve oraya kadar gidilmişken onlara da selam verilip tavsiye edilen dualar yapılır.

Kabir ziyaretinde bulunan kişinin ölü için dua etmesi ve Kur’an okuyarak sevabını orada bulunanların ruhlarına bağışlaması uygun görülmüştür. Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak, kabrin demirlik ve taşlarını öpmek, onlara sarılıp ağlamak ise kabir ziyaretinin adabıyla bağdaşmaz.
SEN DE YAZ


Benzer Sözler


Ölümü Hatırlatan sözler

Her insan mutlaka ölümü tadacaktır, ölümlü dünyanın fani insanları …

hr
İftar Duaları

İftar saatinde edilecek dualar, en güzel iftar duaları ramazan …

hr
Dini Sözler

Dini sözler en güzel dini sözler dini deyişler dini …

hr

Sevgiler hiç bitmesin duygusal sözler söz ve şiirler dolu site!
Komedi